Державна регуляторна служба України повідомляє, що установлення місцевих податків та зборів органами місцевого самоврядування у 2019 р. повинне відбуватися згідно з процедурами, встановленими ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» (за винятком туристичного збору).
До місцевих податків належать: – податок на майно; – єдиний податок.
До місцевих зборів належать: – збір за місця для паркування транспортних засобів; – туристичний збір.
Місцеві ради обов’язково установлюють єдиний податок та податок на майно (в частині транспортного податку та плати за землю).
Місцеві ради в межах повноважень вирішують питання відповідно до вимог Податкового кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору.
Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених Податковим кодексом, забороняється
При прийнятті рішення про встановлення місцевих податків та зборів обов’язково визначаються об’єкт оподаткування, платник податків і зборів, розмір ставки, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначені ст. 7 Податкового кодексу.
Під час встановлення податку можуть передбачатися податкові пільги та порядок їх застосування.
Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Зазначена норма передбачена ст. 10 і ст. 12 Податкового кодексу України.
Так, процедура прийняття проектів регуляторних актів визначає:
- терміни затвердження регуляторними органами планів з підготовки проектів регуляторних актів;
процес підготовки аналізу регуляторного впливу; - порядок оприлюднення проекту регуляторного акту у ЗМІ і/або на офіційній сторінці розробника проекту регуляторного акту в мережі Інтернет, з метою отримання пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб;
- порядок подання проекту регуляторного акту та аналізу його регуляторного впливу в постійну комісію відповідальної ради для ознайомлення та одержання висновків про відповідність цього проекту вимогам 4 та 8 статей ЗУ;
- процедуру подання до ДРС проекту регуляторного акту, аналізу його регуляторного впливу та експертного висновку (стаття 34 ЗУ) з метою одержання пропозиції для покращення проекту регуляторного акту.
Процедура підготовки пропозицій щодо вдосконалення проектів регуляторних актів, розроблених органами місцевого самоврядування, затверджена постановою КМУ від 23.09.2014 № 634.
Нею, зокрема, визначено необхідність подання разом з проектом регуляторного акту експертного висновку відповідальної постійної комісії та аналізу регуляторного впливу. Якщо документи подані не в повному обсязі чи оформленні не відповідно до вимог Закону, ДРС відмовляє у розробленні пропозицій, повідомляючи про це на наступний робочий день після дня одержання документів. Термін підготовки пропозицій щодо покращення проектів регуляторних актів визначається в межах 20-ти робочих днів з дня одержання відповідних документів.
Ми рекомендуємо всім органам місцевого самоврядування розробляти і подавати проекти регуляторних актів, враховуючи терміни на ухвалення рішень про місцеві податки і збори, визначені статтею 12 ПК України і дотримуючись усіх процедур регуляторного законодавства України, в тому числі, і для отримання пропозицій щодо вдосконалення від ДРС.
Ознайомитися з Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»